KRAV MAGA jest izraelskim systemem militarnej walki wręcz a także samoobrony dla osób cywilnych, opracowanym i używanym od 50 lat przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby - w tym również jednostki specjalne i antyterrorystyczne. Prosty i maksymalnie skuteczny, opiera się na wzmacnianiu podstawowych odruchów obronnych człowieka. Szybki do nauczenia również dla osób które nigdy nie ćwiczyły żadnych form walki.

Prostota i skuteczność oraz realistyczne szkolenia podejmowania właściwych decyzji w stresie spowodowały jego rosnącą popularność - zarówno w treningach osób młodszych, jak i starszych, a także dziewcząt i pań. W USA Krav Maga  ćwiczą m.in. Angelina Jolie i Jennifer Lopez. W Stanach Zjednoczonych system Krav Maga wprowadzony został do szkolenia ponad 150 grup specjalnych, różnych służb - m.in. FBI, SWAT, DEA, Coast Guard i in. Wybrany przez formacje policyjne i militarne w Australii i Nowej Zelandii, Brazylii, Francji,Szwajcarii, krajach skandynawskich i innych.

PREKURSOREM W POLSCE oraz Krajowym Szefem Wyszkolenia jest Tomasz Adamczyk - President / Head Instructor United Krav Maga World Organisation, Instytut Krav Maga Polska, były członek elitarnej 7 osobowej grupy Global Instructors Team - szkolącej kadry instruktorskie na całym świecie!). Od blisko 18 lat prowadzi on szkolenia dla elitarnych jednostek Policji, Wojska i Marynarki Wojennej, ABW, CBŚ, Straży Granicznej i innych służb. A także personelu Ambasady Izraela oraz m.in. kadr instruktorskich armii szwedzkiej i holenderskiej.

Założony i kierowany przez niego INSTYTUT Krav Maga - Polska wraz z SEKCJAMI W PONAD 60 miastach, jest jedną z największych na świecie(!) profesjonalnych firm szkoleniowych Krav Maga.

Szkolenia dla firm oraz osób cywilnych prowadzone są w całym kraju, w sekcjach cywilnych oraz wg indywidualnie budowanych programów. Obejmują całość zagadnień związanych z bezpieczeństwem osobistym oraz rodziny i firmy. Naszymi wykładowcami są m.in. najlepsi na świecie eksperci ds. bezpieczeństwa z Izraela.

  

Twórcą systemu był Imi Lichtenfeld (hebr. Imi Sde-Or), urodzony w 1910 roku w Budapeszcie (wtedy Austro-Węgry). Dzieciństwo i młodość spędził w Bratysławie. Jego  ojciec Emanuel był detektywem i instruktorem samoobrony w czeskiej policji - jednym z najskuteczniejszych wywiadowców, o znacznej liczbie zatrzymań przestępców. Imi  wychowywał się m.in. w salach treningowych klubu "Herkules" - założonego przez ojca, jednego z pierwszych w Europie klubów, gdzie ćwiczono ciężką atletykę, zapasy, boks i samoobronę. Imi jako szczególnie utalentowany został w 1928 r. mistrzem Słowacji w zapasach, a w 1929 r. w boksie i gimnastyce. Był to początek jego kariery sportowej. Odnosił międzynarodowe sukcesy szczególnie w zapasach, będąc z czasem notowany jako trzeci na świecie. W latach trzydziestych, wraz z nasilającym się terrorem faszystowskim Imi zorganizował grupę samoobrony, która broniła dzielnicy żydowskiej. Toczył dziesiątki walk ulicznych w których często liczniejsi faszyści używali noży, pałek, łańcuchów i kastetów. Wtedy też zorientował się, że mimo tak znakomitego doświadczenia w walkach sportowych jakie posiadał - nie wystarczało ono wobec bezpardonowej walki realnej, z kilkoma przeciwnikami. 

Życie zaczęło szybko weryfikować stosowaną taktykę i skuteczność technik. Tak zaczęły się rodzić zręby systemu nazwanego później Krav Maga. Od początku nakazem chwili stała się konieczność jak najszybszegouczenia skutecznych metod walki z kilkoma, często uzbrojonymi przeciwnikami. Podstawowa stała się umiejętność posługiwania się kijem, nożem a także przedmiotami podręcznymi.

W 1940 roku wobec groźby zatrzymania przez gestapo, Imi uciekł Dunajem używając łodzi rzecznej o nazwie "Penczo". Historia jego eskapady mogłby starczyć na film sensacyjny, a wszystko działo się w rzeczywistości wojennej. Statek, którym Imi dopływał do Palestyny został trafiony pociskiem i Imi z kilkoma przyjaciółmi spędzili w wodzie 24 godziny.

W Palestynie Imi Lichtenfeld stał się szefem wyszkolenia walki wręcz organizacji samoobrony żydowskiej Hagana, szkoląc i biorąc udział m.in. w akcjach elitarnych grup specjalnych Palmach i Palyam (dywersyjne jednostki morskie).

W 1948 roku, wraz z utworzeniem państwa Izrael, Hagana przekształcona została w Izraelskie Siły Obrony (IDF, po hebr. Tsahal), a Imi został Szefem Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz. Funkcję tę pełnił przez 20 lat, aż do przejścia na emeryturę w 1968 roku.

Przez cały ten czas i później (aż do dnia dzisiejszego), Krav Maga była i jest nieustannie udoskonalana - metody treningowe, techniki i taktyka walki ciągle weryfikowane i dostosowywane do zagrożeń w Izraelu.

TOMASZ ADAMCZYK, po kilkunastoletniej współpracy z izraelskimi organizacjami KM, jako członek elitarnej, izraelskiej grupy Top Expertów Krav Maga, Global Instructors Team, założył wraz z grupą instruktorów z całego świata, nową organizację UNITED KRAV MAGA WORLD ORGANISATION.


Pełniąc obecnie funkcję PRESIDENT / HEAD INSTRUCTOR UNITED KRAV MAGA WORLD ORGANISATION Tomasz Adamczyk rozwija system Krav Maga, tworząc nowoczesną metodykę szkoleń, a także doskonaląc programy i zakresy techniczne nowej generacji.