CZYM JEST KRAV MAGA ?
Krav maga, po hebrajsku oznacza "walkę w krótkim dystansie". Jest ona oficjalnym systemem samobrony i walki wręcz Izraelskich Sił Obronnych, policji izraelskiej i innych służb bezpieczeństwa. Krav Maga jest powszechnie nauczana w szkołach państwowych i ośrodkach nauczania podlegających izraelskiemu Ministerstwu Edukacji.
Krav Maga jest nowoczesnym, praktycznym i sprawdzonym systemem samoobrony, starannie dostosowanym do wymagań współczesnej zmiennej rzeczywistości.
Charakteryzuje się logicznym i spójnym podejściem do sytuacji konfrontacji wymagającej samoobrony i walki, umożliwiając osiągnięcie stosunkowo wysokiego stopnia zaawansowania po krótkim okresie treningu.
Krav Maga została drobiazgowo opracowana i może być stosowana w wielu wariantach, dzięki czemu jest użyteczna zarówno w wojsku, policji, a także dla cywilów. Jej wysoka praktyczna skuteczność zyskała trwałe uznanie doświadczonych fighterów, ekspertów sztuk walki oraz oficerów wojska i policji. Jej proste, rozsądne i realistyczne podejście do bezpieczeństwa osobistego, jest atrakcyjne również dla początkujących.
Krav Maga jest idealną metodą samoobrony nie tylko dla służb mudurowych, pracownków ochrony, pracowników ośrodków wychowawczych ale również dla mężczyzn, kobiet, młodszych i starszych osób, w każdym wieku i o dowolnym poziomie sprawności fizycznej.
Techniki samoobrony Krav Maga składają się z prostych i naturalnych ruchów, które są niezwykle skuteczne i łatwe do opanowania. Uczestnicy zajęć przyswajają zasady i techniki stosowania samoobrony przed nieuzbrojonymi, jak i uzbrojonymi napastnikami w różnych sytuacjach: w ciemności, w pozycji siedzącej, leżącej, czy w niekorzystnych warunkach, gdy istnieje konieczność samoobrony, a możliwości poruszania się jest znacznie ograniczona. Krav maga, jako jedyny system porusza problem zagrożenia ze strony kilku agresorów.
Krav Maga zawiera różnorodne techniki fizyczne, a także wpaja praktykującemu wyjątkową dyscyplinę psychiczną opracowną w celu wzmocnienia jego (lub jej) ducha walki. Specjalne metody treningu wykorzystuje się do symulacji stresu powstającego w trakcie pradziwego ataku. Te metody treningu, wykorzystywane w najsłynniejszych elitarnych jednostkach specjalnych, sprawdziły się w niezliczonych sytuacjach, gdy dochodziło do prawdziwej walki.
Niebezpieczny charakter technik krav maga jest perfekcyjnie dostosowany do pradziwych warunków. System ten przygotowuje nas do radzenia sobie z brutalną rzeczywistością i pozwala praktykującemu ochraniać i ratować życie ludzkie. System powstał w środowisku, gdzie przemoc, głównie na tle politycznym, była niestety na porządku dziennym. W rezultacie krav maga jest najbardziej sprawdzonym na polu walki systemem obrony i walki wręcz, któremu lata nie szczędziły okazji do testowania, sprawdzania i wprowadzania poprawek.
Obecnie krav maga uczy się osoby cywilne i pracowników agencji ochrony na całym świecie. W szybkim tempie system zyskał międzynarodowe uznanie profesjonalistów i federacji sztuk walki jako najbardziej skuteczna i praktyczna szkoła samoobrony i walki wręcz, podążając za wizją jej twórcy, Grandmastera Imi Sde-Or (Lichtenfelda): ,, ... by każdy mógł żyć w pokoju."
Krav Maga skupia się na walce, a nie na "sztuce". Jej techniki nie zawsze są piękne, ale za to najbardziej skuteczne. Określamy Krav Maga mianem "systemu taktyk obronnych" – taktycznego i logicznego radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.
Twórca systemu Krav Maga
Imi Sde-Or (Lichtenfeld), twórca systemu Krav Maga, urodził się w 1910 roku w Budapeszcie, dorastał w Bratysławie. Wychował się w domu, w którym sport i edukacja były tak samo ważne, a rozwój w tych dziedzinach równie mocno wspierany przez ojca. Nie było więc nic zaskakującego w tym, że Imi wyrósł na aktywnego sportowca zwyciężającego zawody w lekkiej atletyce, zapasach i boksie. Niestety w latach trzydziestych nasiliła się wobec Żydów agresja ze strony faszystowskich i antysemickich ruchów, co sprawiło, że aby bronić mieszkańców żydowskich dzielnic,
Imi przeniósł swoje umiejętności walki na ulice Bratysławy. Stał się w ten sposób wrogiem ówczesnych antysemickich lokalnych władz i w konsekwencji opuścił swój rodzinny dom oraz przyjaciół w 1940 roku na pokładzie ostatniego statku z uchodźcami uciekającymi przed nazistowskimi czystkami.
Po dotarciu do Palestyny, Imi został szybko wcielony do Hagany, militarnej organizacji powstałej w trakcie tworzenia państwa izraelskiego. Z jego ogromnym doświadczeniem i umiejętnościami, zdobytymi w jakże trudnych warunkach, służył jako instruktor oddziałów Hagana w zakresie walki wręcz, włączając na stałe Krav Maga i stopniowo układając swoją wiedzę w system. Gdy w 1948 roku stworzone zostało państwo Izrael, Imi stał się odpowiedzialny za fizyczny trening i szkolenie Krav Maga izraelskich sił obrony – IDF. W ten sposób służył swojemu Państwu przez 20 lat, wciąż rozwijając i udoskonalając jego unikalny system samoobrony i walki wręcz.
Po przejściu na emeryturę poczuł, że Krav Maga mogłaby i powinna zostać zaadaptowana do potrzeb cywili – zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci.
Zaczynał z zaledwie dwiema szkołami w Izraelu. W ciągu dziesięciu lat jego uczniowie otworzyli szkoły Krav Maga na całym świecie, dzieląc się w ten sposób wiedzą z zakresu samoobrony, wartościami oraz filozofią Imiego. Niezależnie od tego jak, gdzie i kogo uczył, Imi zawsze przywiązywał ogromną wagę do rozpowszechniania swoich uniwersalnych zasad: szacunku do drugiego człowieka, unikania nieuzasadnionej przemocy, pokory, pokojowego nastawienia oraz zachowywania zasad „fair play”.
Do ostatnich dni swojego życia, w wieku ponad osiemdziesięciu siedmiu lat, kontynuował rozwój technik, koncepcji i metodologii instruktorskich Krav Maga.